Uygulamaları Farklı Kullanıcı Olarak Çalıştır
Windows , ilk sürümlerinden beridir yazılımları , mevcut kullanıcıdan farklı izin ve kimlik bilgileriyle başlatmanıza izin vermektedir bu yöntem ile başka bir kullanıcı olarak toplu iş dosyası, yürütülebilir

 

bir dosya veya hatta bir uygulamayı başlatabilirsiniz. Bu özellik çok çeşitli durumlarda faydalı olabilir mesela sınırlı bir kullanıcı hesabı altında çalışıyorsanız ancak bir uygulama yüklemeniz veya Disk Yönetimi gibi bir MMC ek bileşenini açmanız gerekiyorsa, gerekli uygulamayı yönetici ayrıcalıklarına sahip başka bir kullanıcı hesabı altında çalıştırabilirsiniz veya Yönetici yetkisi istemeyen bir yazılım çalışmayı red ediyorsa farklı bir kullanıcı kimlik bilgileri ile denenebilir. Bir yazılımı farklı bir kullanıcı profili altında çalışacak şekilde yapılandırırsanız, diğer uygulamalar ve kullanıcılar onun yapılandırma verilerine erişemez. Bu, çok hassas verilerle ilgilenen uygulamaların güvenliğini artırır.

 

Sağ tuş ile yazılımı farklı kullanıcı olarak çalıştırın

1. Masaüstünüzde bulunan herhangi bir yazılıma klavyenizdeki Shift tuşuna basılı vaziyette sağ tıklayın ardından belirecek seçenekler arasında yeralan farklı kullanıcı olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.

Farklı kullanıcı olarak çalıştır

2. Yeni açılacak Pencerede kullanacağınız farklı kullanıcının Kullanıcı adı ve şifresini girip Tamam butonuna tıklayın.

Farklı kullanıcı bilgilerini gir

Aynı işlemi komut istemi dediğimiz Cmd yi kullanarak ta gerçekleştirebilirsiniz böylece uygulamayı komut satırından veya bir kısayolla çalıştırabilirsiniz. Yöntemin avantajlı tarafı , başka bir kullanıcının kimlik bilgilerini kaydetmenin mümkün olmasıdır, böylece uygulamayı o kullanıcı olarak başlatmak için kısayolu kullanarak uygulamayı her başlattığınızda bunları girmek zorunda kalmazsınız. Komut satırı kullanımı için Windows , runas konsol aracını içermektedir.

Komut istemi (Cmd) yardımı ile bir Uygulamayı farklı kullanıcı olarak başlatın

1. Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştırıp aşağıdaki komutu uygulayın

1 runas /user:"KULLANICI ADI" "Dosya Tam yolu"

KULLANICI ADI kısmını doğru kullanıcı adıyla değiştirin ve yürütülebilir dosyanın, tam yolunu yazın. Farklı bir kullanıcı hesabı altında başlatılacaktır.

Cmd ile farklı kullanıcı olarak çalıştır

2. kullanıcı hesabının kimlik bilgilerini kaydetmek için komut satırından /savecred seçeneğini kullanabilirsiniz.

1 runas /user:"KULLANICI ADI" /savecred  "Dosya Tam yolu"

Üstteki komut uygulandığında bir yazılımı aynı kimlik bilgileriyle bir sonraki çalıştırışınızda, kullanıcı hesabı parolası sorulmayacaktır. Runas konsol aracını kullanarak, Windows ta farklı bir kullanıcı altında uygulamaları başlatmak için bir kısayol da oluşturabilirsiniz.