Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatma

Windows kullanıcı hesabı denetimi (UAC) kapatma. Kullanıcı Hesabı Denetimi (User Account Control) Windows’un önemli güvenlik özelliğidir. UAC Bir program veya yazılım yönetici seviyesinde sisteminize tam erişim istiyorsa size bilgi verir. Bu sayede bilgisayarınızı yetkisiz bir erişimden korunmasına yardımcı olur.

Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista dahil tüm Windows sürümlerinde Kullanıcı Hesabı Denetimi özelliği vardır ve varsayılan olarak etkindir. Bundan dolayı sisteminize tam erişim isteyen yazılım veya uygulama çalıştığında UAC kontrol eder. Eğer hesabınız yönetici yetkisine sahip ise onayladığınızda program veya yazılım çalışır.

Eğer her yetki isteyen uygulamada sürekli izin vermek yerine kullanıcı hesabı denetimini (UAC) devre dışı bırakabilirsiniz. Bu makalede anlatacağımız yöntemler ile kolaylıkla kullanıcı hesabı denetimini devre dışı bırakabilirsiniz.

Uyarı: Belirli bir nedeniniz olmadıkça UAC’yi devre dışı bırakmamanızı öneririm. Örneğin, bir yazılım sorununu giderirken UAC’yi geçici olarak devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. UAC’yi devre dışı bırakırsanız, mümkün olan en kısa sürede yeniden etkinleştirmeniz iyi olacaktır. Çünkü UAC, uygulamaların işletim sisteminize tam Yönetici erişimi kazanmasını engeller ve kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza zarar vermesini engellemede yardımcı olacaktır.

Kullanıcı Hesabı Denetimini (UAC) Kapatma

windows-kullanici-hesabi-denetimi-uac-kapatma
Resim 1

Başlat menüsüne veya arama çubuğuna kullanıcı hesabı denetimi yazın. Ardından arama sonuçlarında “Kullanıcı Hesabı Kontrol Ayarlarını Değiştir”e tıklayın.

windows-kullanici-hesabi-denetimi-uac-kapatma
Resim 2

Kullanıcı Hesabı Denetim Ayarları penceresinde, kaydırıcıyı tıklayın ve “Hiçbir zaman uyarma” olan en alt konuma sürükleyin. Bu ayarlar kullanıcı hesabı denetimini kapatmış olursunuz. Artık tam erişim ihtiyacı olan uygulamalar çalıştığından bilgisayarınızda herhangi bir uyarı güvenlik uyarısı almayacaksınız.

Kullanıcı Hesabı Denetimini (UAC) Etkinleştirme;

windows-kullanici-hesabi-denetimi-uac-kapatma
Resim 3

Kullanıcı Hesabı Denetimi Ayarları penceresinde, kaydırıcıyı tıklayın ve varsayılan konuma getirin. Bu ayar ile kullanıcı hesabı denetimini etkinleştirmiş olursunuz.

Kullanıcı Hesabı Denetimini (UAC) Regedit (Kayıt Defteri) Üzerinden Kapatma

windows-kullanici-hesabi-denetimi-uac-kapatma
Resim 4

Windows logo tuşu + R tuşlarına basın ve çalıştır komut penceresini açın. Ardından komut satırına regedit yazın ve Tamam veya enter tuşuna basın.

windows-kullanici-hesabi-denetimi-uac-kapatma
Resim 5

Kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionpoliciessystem yolunu açın. Ardından EnableLUA anahtarını bulun ve çift tıklayın.

Resim 6

Değer verisi kutusundaki değeri 1 (bir) ise silin ve 0 (sıfır) yapın ve Tamam butonuna tıklayın. Ardından değişikliğin etkin olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Kullanıcı hesabı denetimini tekrardan etkinleştirmek isterseniz değer verisini 1 (bir) yapın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Kullanıcı Hesabı Denetimini (UAC) CMD ile Kapatma
Resim 7

Başlat menüsüne veya arama çubuğuna CMD (komut istemi) yazın. Ardından arama sonuçlarında CMD uygulamasını Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.

Resim 8

Komut istemi açıldığında aşağıdaki komutu kopyalayıp komut satırına yapıştırıp çalıştırın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda kullanıcı hesabı denetimi (UAC) kapanmış olacaktır.

reg.exe ADD HKLMSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem /v EnableLUA /t REG_DWORD /d 0 /f

Kullanıcı hesabı denetimini (UAC) yeniden etkinleştirmek için;

reg.exe ADD HKLMSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem /v EnableLUA /t REG_DWORD /d 1 /f

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir