Bilgisayar bakım anlaşması: Bir işletmede bulunan bilgisayarların ve bağlı birimlerin sürekli çalışır durumda tutulması için gereken işlemlerin yapılması anlaşmasıdır. İşletmenizin zamandan ve paradan tasarruf sağlamasını istiyorsanız, kesinlikle bilgisayar bakım anlaşması yaptırmalısınız. Neden mi?

Bilgisayar Bakım Anlaşması Nedir?

Bakım anlaşması genel itibariyle standart bir hizmettir. Yani firmaların ihtiyaçlarına göre değişen ve tarafımızca sunulan bu uygulamanın talep edilen gün ve saatte şirketlere giderek bilgisayarların rutin bakım hizmetlerinin yapılmasını kapsar. Bu hizmetler arasında lisanssız yazılımların kaldırılması, bilgisayarda biriken tozların temizlenmesi, kullanılan programların güncellenmesi ve yedeklerin alınması gibi hizmetler başarılı bir şekilde sunulur. Haliyle bilgisayar bakım anlaşması şirketler içi son derece önemli bir hizmet olarak tanımlanabilir.

Bilgisayarlara Neden Bakım Yapılmalı?

Yapısı itibariyle her canlı ve cansız nesne bozulmaya ve sonunda yok olmaya mahkumdur. Günümüzde neredeyse tüm işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz bilgisayarlar ve diğer teknolojik aletlerde de durum aynıdır.

Düzenli olarak bakımı yapıldığında her cihaz verimli bir şekilde çalışır. Bilgisayar bakımı bu açıdan düşünüldüğünde kesinlikle bir lüks değil, ihtiyaçtır.

Zaten hepimiz biliyoruz, bilgisayar fanlarının ne kadar toz çektiğini. Aslında bulunduğumuz ortamda havada asılı bulunan ve gözle görünmeyen birçok partikül var. Bu partiküllerin birçoğu da bilgisayar parçalarına yapışarak, bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olur.

Eğer periyodik aralıklarla bakım yapılmadığında, sonunda anakart da dahil olmak üzere bilgisayarın pek çok parçası yanabilir.

Bilgisayar Bakım Anlaşmasının İşletmeler Açısından Avantajları

Bilgisayar bakım anlaşması yaptırdığınızda, düzenli olarak bakım hizmeti alırsınız. Ayrıca:

 • Aynı firmadan sürekli hizmet aldığınız için maliyetleriniz azalacak.
 • Zamandan tasarruf sağlayacaksınız.
 • Hizmet aldığınız firmadan yeni taleplerde bulunabileceksiniz. Böylece yeni arayışlar içine girmeyecek ve maliyetlerin artmasını önlemiş olacaksınız.
 • Bilgileriniz güvence altında olacak. Yaptığınız anlaşmada ticari sır olarak işletmenizde bulunan bilgiler kesinlikle dışarıya sızdırılamayacak.
 • Hizmet aldığınız firma ödemede sizlere kolaylık sağlayacak.

Bilgisayar Bakım Anlaşmasında Hangi Durumlara Dikkat Edilmeli?

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ihtiyaçlardır. Yani öncelikle bilgisayar ve çevre birimleri bakımında neye ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Daha sonra:

 • Size doğrudan hizmet veren firmaları tercih etmelisiniz.
 • Anlaşma yaptığınız firma acil müdahalelerde sizleri yarı yolda bırakmamalıdır.
 • Hizmet aldığınız firma bilgi güvenliğinizi sağlamalıdır.
 • Yapılan her bakım işleminden sonra form hazırlanmalı ve bir nüshası sizlere verilmelidir.
 • Bakım konusunda referansı bol olan firmalar tercih edilmelidir. Bu konuda uzun yıllar deneyime sahip firmalar seçilmelidir.

Bilgisayar Bakım Anlaşması Ne İşe Yarar?

Öncelikle bilgi işlem departmanı bulunmayan firmaların bu açığını kapatan bilgisayar bakım anlaşması aynı zamanda personel yatırımlarını ortadan kaldırmaktadır. İşinizi profesyonelleştirmek için alacağınız bu hizmetler her zaman maliyetleri azaltmaktadır. Çünkü aylık olarak kesilen faturalarınız muhasebeye işleneceğinden her seferinde yazılımsal ya da donanımsal teknik servis hizmeti almak yerine sözleşme gereği aylık veya yıllık hizmet talep edebilirsiniz.

Bakım anlaşmaları bireysel hataların da önüne geçer. Haliyle tek bir kişi yerine firmayla muhatap olunduğu için yaşanabilecek aksaklıklar kısa sürede çözüme ulaştırılır. Astek Bilişim Hizmetleri olarak veri güvenliği ve gizliliği kaygılarınızı ortadan kaldıran bu süreç, güvenlik ve yedekleme tedbirlerinin başarılı bir şekilde alınmasını sağlar.

Bakım anlaşmasıyla beraber zararlı yazılımlar ve virüslerin ortadan kaldırılması sağlanır. Çünkü sistemleriniz sözleşmede yer alan maddeye göre aylık veya yıllık kontrol edileceği için sağlıklı bir kullanım yapma şansına sahip olursunuz. Sonuç olarak bilgi işlem alt yapısıyla ilgili rutin raporlamalar ve analizler de tarafınıza ulaştırılmaya devam eder. O halde bilgisayar bakım anlaşması ne işe yarar sorusunun diğer yanıtları şu şekilde olacaktır;

 • Yeni teknolojileri satın alma konusunda vakit kaybetmeden gerekli işlemler firmamızca sağlanır.
 • Bilgi işlem departmanlarından gelecek destek talepleri hızlıca karşılanır.
 • Lisanslama süreci başarılı bir şekilde yönetilir.

Bakım Hizmetlerimiz Neleri Kapsıyor?

Firmamızca sunulan bilgisayar bakım anlaşması bazı özellikleriyle dikkat çekmektedir. Bunlar;

 • Eğitimli, deneyimli ve gelişime her zaman açık olan uzman kadro
 • Sözleşme sayesinde güvence altına alınan danışmanlık
 • Rutin denetim ve kontroller
 • Garantili donanım onarım çalışmaları
 • Donanımsal sorunlarda hatasız çalışmalar
 • Daima müşteri odaklı bilişim danışmanlığı
 • Garantili donanım tamiri
 • Yerinde anlık müdahale
 • Müşteri odaklı yaklaşımlar
 • Güler yüzlü hizmet şeklinde sıralanmaktadır.

Herhangi bir şirkette aktif olarak kullanılan bilgisayar ya da diğer cihazların performansı mutlaka korunmalıdır. Bu koruma süreci elbette her ay düzenli olarak yapılan periyodik bakımlarla mümkündür. Bununla beraber yıllık bilgisayar bakım anlaşması yapmak yerine aylık anlaşmalar sayesinde kurumlara pek çok avantaj sunulacaktır.

Firmaların bilgisayarında yaşanan donanımsal arızaları teknik servis sayesinde çözüme ulaştıran firmamız aynı zamanda ortaya çıkan problemlerin kaynağını da paylaşır. Yani yerinde bakım ve onarım çalışması yapmadan önce arıza tespit çalışmalarını tamamlayarak müşterilere detaylı bilgiler aktarılır. Bu yüzden problemlere odaklanarak yeni bir sorunun ortaya çıkmasını önleyen tüm aksiyonların alınacağı unutulmamalıdır.

Veri kurtarma çözümlerimizlede fark yaratıyoruz detaylar için lütfen astekbilisim.net/veri-kurtarma-cozumleri sayfamızı ziyaret etmeden geçmeyin.

Kurumsal bakım anlaşması, kurumsal firmaların farklı departmanlarında ortaya çıkan donanımsal ya da yazılımsal sorunların giderilmesini kapsar. Diyelim ki muhasebe departmanında bulunan bilgisayarlarda sorun çıktı. Aynı anda insan kaynakları ve finans departmanındaki bilgisayarlarda da sorun ortaya çıktı. Ya da daha önce yüklenmiş yazılımlardan bazıları güncelleme almadı, ya da çalışmadı.

Tam bir kaos ortamı değil mi? Eğer kurumsal bakım anlaşması yapmış olsaydınız, yukarıda sıraladığımız tüm sorunlarınız kısa sürede çözülmüş olacaktı.

Daha önce eminiz ki kurumsal bakım anlaşması yaptınız. Tabi ki bu işi biz de yapıyoruz. Ancak daha iyi ve beraberinde birçok avantaj sağlayacağınız şekilde…

Peki daha önce yaptırmış olsanız da, neden bakım anlaşmasına ihtiyaç duydunuz?

Neden Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmalısınız?

Tabi ki bakım anlaşması yaptırmanızın en önemli nedeni, işlerinizin yarım kalmaması ve sisteminizin sorunsuz çalışmaya devam etmesi…

Bilgisayar ve ağ sistemi bakımını düzenli olarak yaptırarak, olası sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Yüzlerce bilgisayarın olduğu bir işletmede, bilgisayarlardan bazılarının bile arızalanması büyük sorunlara neden olabilir. Yani düzenli olarak bilgisayar bakımı yapılması gerekir.

Hem masaüstü, hem de laptop bakımı işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Böylece işletmelerinizde daha önemli işlere odaklanabiliyorlar.

Tek tek bilgisayar bakımı yaptırmak, size pahalıya mal olabilir. Ayrıca bakım yaptırmak istediğiniz firma yoğun çalışıyor olabilir ve talep ettiğiniz anda size cevap veremeyebilir.

Piyasada bu işi yapan birçok kişi olduğu için güvenilir firma bulamayabilirsiniz. En azından müsait olan firma bulamayabilirsiniz.

Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmak Size Ne Kazandıracak?

Kesinlikle içiniz rahat olacak. Biz arka planda bakım işlemlerini yaparken, siz diğer işlerinize odaklanacaksınız. Ayrıca:

 • Size bakım konusunda destek sağlamaya devam edeceğiz.
 • Her zaman öncelik sizde olacak.
 • Güvenilir ellere sisteminizi emanet edeceğiniz için işiniz garanti olacak.
 • Fiyat avantajından yararlanacaksınız. Fiyat artışlarından etkilenmeyeceksiniz.
 • Yerinde ve atölyemizde bilgisayarlarınızın tüm bakımlarını hızlı bir şekilde yapacağız.
 • Anlaşma süresince proje danışmanlığımızdan yani tecrübemizden yararlanabileceksiniz.
 • Önceden hazırlayacağımız analiz raporunda, ihtiyacınız olan tüm yedek parçaları hazır halde tutacağız. Yani kritik parçaların yurtdışından gelmesini beklemek zorunda kalmayacaksınız.
 • Microsoft Office uygulamalarında yaşadığınız tüm sıkıntılardan kurtulacaksınız.
 • Windows ve MacOS işletim sistemlerinize sürüm desteği alabileceksiniz.
 • Arızalı cihazlarınızı tamir edeceğiz. Gerekirse çalışmanız yarım kalmasın diye yedek cihaz temin edeceğiz.
 • Yazıcı sürücülerinizi kuracağız ve teknik hataları gidereceğiz.
 • Güvenlik kameralarınızı hep görür vaziyette tutacağız.
 • Notebook, Plotter, Printer ve monitör arızalarını gidereceğiz ve tüm bakımların yapacağız.

Yukarıdaki avantajlardan yararlanabileceksiniz.

Anlaşmaya Nasıl Başlıyoruz?

Anlaşma metninde hiçbir şeyin eksik kalmamasını sağlıyoruz. Öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu belirliyoruz. Sarf malzemeler ve bakım için ihtiyacınız olan tüm gereçleri hazırlıyoruz.

Anlaşmanın maddelerini belirliyoruz. Sizin de okumanızı ve daha sonra onaylamanızı sağlıyoruz.

Anlaşmada Neler Var?

Bakım anlaşmamızda, aşağıdaki unsurlar yer alıyor:

 • Sözleşme süresi,
 • Kapsamı,
 • Yedek parça temin şartları,
 • İşin fiyatı.

İşletmenizde de Bakım Hizmeti Veriyoruz

Bilgisayar sistem bakımı ve diğer hizmetleri işletmenizde veriyoruz. Yani yerinde yapılması gereken ne varsa, işletmenizde sizi rahatsız etmeden gerçekleştiriyoruz.

Bilgisayar temizleme işlemlerini her ne kadar işletmenizde yapsak da, bazı durumlarda atölyemizde de yapmamız gerekebiliyor.

Tabi ki yazılım güncellemesi işlemini yerinde gerçekleştiriyoruz. Bilgisayara format atma işlemi de bakım anlaşmamız dahilinde yapılıyor.

Bilişim Bakım Sözleşmesi; bilgisayar programlama, uygulama geliştirme, veritabanı yönetimi ve daha birçok dijital uygulama alanında faaliyet gösteren bilişim birimindeki sorunların çözülmesidir. Ya da düzenli olarak uygulanması gereken bakımları ifade eder.

Yukarıda sıraladığımız bakım sözleşmelerinin yanı sıra, aylık ya da yıllık bakım sözleşmesi yapılmasını da tercih edebilirsiniz. Böylelikle rutin olarak tüm bilgisayar donanım ya da yazılım bakımlarınız gerçekleşir ve zamandan yüksek oranda tasarruf edersiniz. Aynı zamanda boş yere servis parası da vermemiş olursunuz.

Aylık bakım sözleşmesi 1 aylık periyotlar halinde gerçekleştirilir. 6 aylık ya da bir senelik sözleşme yaparsınız. Dilerseniz sözleşme süresini uzatabilirsiniz de…

Bakım Anlaşması Örneği

Son olarak önemli bir konudan daha bahsetmek istiyoruz. Bilgisayar bakım anlaşması örneği eminiz ki birçok firma tarafından bilinmiyordur. Sözleşmede neler yer aldığını burada anlatarak, fikir sahibi olmanızı sağlıyoruz.

Bilgisayar bakım anlaşması sözleşmesinde aşağıdaki hususlar yer alır:

 • Sözleşme konusu ve çalışma sınırlarının ne olduğu,
 • Sözleşmenin neleri kapsadığı,
 • Sözleşmenin amacı,
 • Sözleşmenin ne kadar süre geçerli olduğu,
 • Bakım koşullarına ait genel şartlar,
 • Firmanın uyması gereken kurallar ve sorumluluklar,
 • Sözleşme kapsamı dışında olan hükümler,
 • Bakım fiyatları ve faturalandırma detayları,
 • Sözleşmenin tanzim edilme şekli ve yürürlüğü hakkında bilgiler.

Birçok sözleşmede herhangi bir anlaşmazlıkta tarafların haklarını nasıl arayacaklarına dair hükümler de yer alır.

Yazılım Bakım Anlaşması Örneği

Standart yazılım bakım anlaşması örneği aşağıda verildi. Böylece yapacağınız sözleşmede neler yer aldığını bilecek ve hata yapmamış olacaksınız:

 • Sözleşmenin ilk maddeleri tanımlarla ilgilidir. Yani müşteri firma ile bakımı yapacak olan firmanın tüm bilgileri yer alır.
 • Diğer maddelerde yapılacak olan bakımın kapsamı hakkında bilgi verilir. Ayrıca sözleşme süresi ve diğer bilgiler yer alır.
 • Sözleşme dışında müşteri tarafından talep edilecek işler için de birkaç madde ayrılır. Bu maddelerde bu gibi durumlarda nasıl davranılacağı detaylı bir şekilde belirtilir.
 • Sözleşmenin en sonunda ise anlaşmazlık durumunda neler yapılabileceği ile ilgili bilgiler yer alır.

Bilgisayar Bakım Anlaşması Fiyatları

Bilgisayar bakım anlaşması fiyatları ile ilgili uzmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken web sitemizdeki iletişim sayfasından bizlere ulaşmak olacaktır.

Astek Bilişim Hizmetleri olarak bakım anlaşması dışında yazıcı tamirimuadil toner ihtiyaçlarınızda da kurumunuza teknoloji alanında 360 derece çözüm üretiyoruz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Neden bakım anlaşması yaptırmalıyım?
Periyodik olarak bilgisayarlarınızın ve verilerinizin bakımını yaptırmak size zamandan kazandırır. Ayrıca kontrolün tamamen sizde olmasını sağlar.

Bakım anlaşması ne kadar sürelerde yapılıyor?
6 aylık ya da 1 yıllık sözleşme yaptırabilirsiniz. Aynı sürelerde dilerseniz aylık sözleşme de yaptırabilirsiniz.

Firmanızın bilgi işlem personelinden farkı nedir?
Kurumlarda aynı hizmeti veren bilişim personeli iki ya da en fazla üçtür. Dolayısıyla sağlıklı bir hizmet alabilmek için daha fazla personele ihtiyaç vardır. Ayrıca bakım sözleşmesi yaptığınızda, sözleşmede belirtilen zamanlarda kesintisiz hizmet alabilirsiniz.

Bilgisayar Bakım Anlaşması Örneği Veriyor musunuz?
Talebinize istinaden, sistem analizini gerçekleştirdikten sonra, tarafınıza sözleşme örneği gönderiyoruz.

İhtiyacınız olan tüm bakım işlemlerini yapıyoruz. Siz yeter ki bizleri arayın ve anlaşma hakkında sorular sorun. Biz cevaplamaya hazırız

Search here...

İletişim