blank

Birkaç yıl önce aldığınız laptop’unuz yavaşladı mı? O zaman laptop SSD montajı adlı yazımızı mutlaka okuyun! Yavaşlama sorununuzu çözecek çok güzel bilgiler vereceğiz.

Laptop’a SSD Takmak Ne İşe Yarar?

Yeni yazılımların ve oyunların çıkmasıyla birlikte, bilgisayarların donanımları da yetersiz kalmaya başladı. Eskiden birkaç megabaytlık hafıza yeterli iken artık yetersiz hale geldi. Bilgisayarlarınızın hem işlemcileri, hem RAM yani kısa süreli bellekleri, hem de dahili depolama birimleri eski nesilse, birçok yazılımı çalıştırmakta zorlanabilirsiniz.

blank

En önemlisi de diz üstü bilgisayarlarınızda, yeterli miktarda boş alan olmasıdır. Ayrıca depolama birimlerinizin veri transferini hızlı yapması ve iyi bir performans göstermesi gereklidir.

Peki ama eski HDD diskler bunu artık yapabiliyor mu? Cevap kesinlikle hayır!

Yeni nesil SSD depolama birimleri ile laptoplarınızdaki yavaşlama sorununu çözebilirsiniz.

SSD disk, bellek yongalarından ve dahili devrelerden oluşur. Yani bir tür bir araya getirilmiş USB bellek olarak da düşünebilirsiniz. Birbirinden bağımsız parçalar şeklinde görünse de, geleneksel depolama birimlerine göre daha hızlı çalışırlar ve veri transferlerini daha hızlı bir şekilde yerine getirirler.

Klasik HDD depolama birimlerinde okuyucu iğne ve manyetik bir disk bulunur. Dolayısıyla en ufak bir sarsıntıda bile sorun çıkarırlar. Ancak SDD disklerden bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız. SDD disklerde hareketli parçalar olmadığı için ani bozulma gibi sorunlar yaşamazsınız.

Sorunsuz ve Hesaplı SSD Kurulumu

SSD kurulumu oldukça basittir. SSD depolama birimini taktırdıktan sonra, laptopunuzun Bios ayarlarına girmeniz gerekir. Daha sonra SSD diskini ana disk olarak ayarlarsınız. Eğer tüm bu işlemleri yapmayı bilmiyorsanız, SSD taktırmanın yanı sıra kurulum içinde Astek Bilişim’den yardım alabilirsiniz.

blank

SSD Diski Montajının Yararları

Laptop SSD montajı ile sisteminizi terfi ettirdiğinizde, laptopunuzun oldukça hızlı çalıştığını göreceksiniz. Özellikle cihazınızın ne kadar hızlı açıldığına inanamayacaksınız.

SSD depolama birimleri 0 ve 1 mantığına göre çalışırlar. Yani yalnızca yazar ve okurlar. Böylelikle HDD disklerde olduğu gibi manyetik diskin herhangi bir yerinden veri aramakla uğraşmazlar.

SSD disklerin veri bulma hızları 1ms civarındadır. Veri yazma hızları ise saniyede 500 MB/s civarındadır. Normal Mekanik HDD de ise 50 mb/s civarındadır bu yüzden SSD disk Mekanik HDD oranla 10 katı daha hızlı veri okuyup yazmaktadır. Burası çok önemli 😊

Birden fazla laptop SSD montajı ile RAID yaparak cihazınızı tam bir canavara çevirebilirsiniz.

Eğer profesyonel olarak ses ve görüntü işleri uğraşıyorsanız, SSD diskleri sizin için biçilmiş kaftandır. Donma ya da bekleme gibi sorunlar yaşamazsınız. Laptopu zorlayan grafik tabanlı yazılımları oldukça hızlı bir biçimde kullanabilirsiniz. Daha ne olsun?

HDD Disk ile SSD Disk Arasında Ne Fark Var?

En büyük farkın hızda olduğunu söyleyebiliriz. HDD disklerin yapısı biraz daha hassastır. Bu konuda plak örneğini verebiliriz. Çünkü HDD disklerinin yapısı tıpkı plağa benzemektedir. Plak cihazlarında da en ufak sarsıntıda çalan müzik anında kesilir. HDD disklerde de durum böyledir. Yani çalışmanız en önemli yerinde yarım kalabilir.

blank

Ancak SDD disklerde böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Eski HDD Disk ile SSD Disk Bir Arada Kullanılabilir mi?

Eski HDD disk ile SSD diskleri bir arada bazı durumlarda kullanabilirsiniz. bazı laptop modellerinde iki disk türüne bir arada kullanabilirsiniz. Mesela laptopunuzun DVD sürücüsünün yerine, HDD diskinizi taktırabilirsiniz. Ancak bu sefer de DVD sürücünüzü kullanamazsınız. Ya da HDD disk sürücülerinizi özel bir kutuya koyarak, harici disk olarak kullanabilirsiniz.

Astek her iki seçeneği de sizler için yerine getirecektir.

Bilgi Sahibi olmak açısından SSD nedir kullanım avantajları nelerdir sayfamızı mutlaka ziyaret edin.

Laptop’a SSD Taktırmak Garantiyi Bozar mı?

Bazı modellerde laptop SSD montajı garantiyi bozabilir. Çünkü bu tür laptoplarda disk yuvasına ulaşmak için arka kısımdaki kapağı açmanız ya da açtırmanız gerekecektir.

Ancak bazı modellerde disk yeri yalnızca ufak bir kapağı kaldırarak ulaşılabilir. Bu durumda laptopunuza SSD taktırarak garantisini bozmamış olursunuz.

Mesela Dell Inspiron bazı modellerinde laptoplarda disk yuvasına ulaşmak için klavye ve klavyenin altındaki tüm parçalar sökülür. Bu durumda garanti doğal olarak bozulacaktır.

Laptopunuza SSD Diskleri Nasıl Takıyoruz?

Laptop SSD montajı, laptopun marka ve modeline göre farklılık gösteriyor. Bazı modellerde disk yuvasına ulaşmak kolay olurken, bazı modellerde işlem biraz uzun sürebiliyor.

blank

Öncelikle klavye bölümünden ya da cihazın arka kapağını açarak disk yuvasına ulaşıyoruz. Diski yerine taktıktan sonra tekrar montajını sağlıyoruz.

SSD Disklerde marka ve TBW(Terabytes Written) değeri çok önemlidir TBW değeri bir ssd diskin yazma ömrünü gösterir bu değer nekadar küçükse ssd ömrü de o kadar kısa olacaktır ne kadar büyükse de bir o kadar uzun ömürlü olacağı anlamına gelmektedir, yine markalara göre değişmek ile birlikte SSD diskte bulunan okuma ve yazma oranlarının birbirine eşit olmaması performansını etkileyen bir durumdur piyasada çok ucuza edinilip sisteme kurulan SSD disklerde mevcut bunlarda 400 mb/s okuma sunarken 250-400 mb/s yazma sunmaktalar.

Bu yüzden biz Astek Bilişim olarak kullandığımız SSD marka ve modellerinde okuma yazma oranları eşit ve yüksek( 500-540 mb/s okuma ve 500-540 mb/s yazma değerlerinde), aynı şekilde TBW değeri yüksek diskler kullanarak montaj işlemlerini başarıyla gerçekleştirip kurulum ve devreye alma işlemini tamamlamaktayız.

Laptop SSD Takma Fiyatları

Laptop SSD montajı sanıldığı kadar pahalı değildir. Laptop SSD takma fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizlere  iletişim  bölümünden ulaşabilirsiniz.

blank

Ancak bu tür işlemlerde fiyat kadar güvenlik de önemlidir. doğal olarak müşterisiniz ve cihazınıza istediğiniz ürünün takıldığından ve cihazınızdan herhangi bir parça alınmadığından emin olmalısınız. Çünkü firmaya cihazınızı verdiğinizde ne gibi bir işlem yapıldığını bilmiyorsunuz.

Sizler için yapılacak en doğru iş, güvenilir bir firmadan hizmet almaktır. Firmanın referanslarını ve hizmet verdiği süreyi inceleyerek bir fikre sahip olabilirsiniz.

Günümüzde internetin nimetlerinden de bu konuda yararlanabilirsiniz. Laptop SSD montajı hakkındaki müşteri yorumlarını inceleyerek, doğru firma seçimi yapabilirsiniz.

Hemen bizimle iletişime geçerek profesyonel hizmet alabilirsiniz, en geç 10 dk içerisinde kapasite ihtiyacınıza göre ssd montaj dahil fiyatlar hakkında bilgi vereceğimizden şüpheniz olmasın!

Astek Bilişim Hizmetleri olarak bilgisayar servisi başta olmak üzere teknoloji alanında diğer profesyonel çözümlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.